Kilimanjaro - valg av rute
Kilimanjaro. Mange går med en drøm om å bestige Kilimanjaro, det høyeste fjellet i Afrika, 5895m. Til toppen av Kilimanjaro er det mange ruter å velge mellom, og det er nok det vanskeligste valget for de fleste! Jeg anbefaler å velge en rute hvor dere bruker 8 dager/7 netter på selve fotturen, slik at dere får best mulig akklimatisering. Det koster litt mer å gå en lengre rute i fjellet, og det koster litt mer hvis bærerne får god lønn, og næringsrik mat -selvfølgelig et godt måltid både morgen og kveld. Etter mange ganger i fjellet, har jeg lett meg frem til hva jeg mener er den beste lokale partneren -og den aller beste ruten! Jeg ønsker kort og godt å tilby mine gjester det BESTE PROGRAMMET for Kilimanjaro. Vi har faste avganger annenhver uke for Kilimanjaro via Northern Circuit. Er dere en privat vennegjeng (6 personer+), får dere samme pris om dere velger en privat tur -valgfri dato. Rutene jeg personlig fraråder er Marangu (hytteruten -5 netter) og Rongai (5 netter), fordi jeg mener det ikke gir god nok akklimatisering. Og vit at Machame-ruten nå er den mest trafikkerte, med veldig mye folk i enkelte camper. Du skal trolig på fjellet én gang, og jeg ønsker at du skal oppleve en best mulig tur, og nyte hver dag! Jeg ser at andre aktører korter ned på antall dager i fjellet, mens de opererer med toppstatistikk fra den gang de brukte lengre tid i fjellet.
• Northern Circuit (7n/8d). Dette er ruten for deg som virkelig vil gå en annerledes rute. Her går dere rundt fjellet. De to første campene ligger på Shira platået, men derfra går vi motsatt vei. I klarvær er det utsikt mot Amboseli-slettene og Kenya, og streifdyr av både eland og bøfler er observert på denne siden. NYHET: Denne ruten er nå satt opp med faste avganger annenhver uke, max 12 deltakere. Dette er også ruten jeg benyttet på jenteturen i oktober 2011 -hvor jeg selv var med. Veldig god akklimatisering, og STORE toppsjanser. Mitt FØRSTEVALG.
• Shira-ruten via Barafu (7n/8d). Shira-ruten har stor variasjon og gir også god akklimatisering. Går parallelt med Lemosho, men dere starter høyere i fjellet første dagen. Dette er en fordel, da startveien til Lemosho kan være særdeles gjørmete ved regnvær, samt veldig trangt på første camp. Standard er 6 netter, men jeg selger kun 7 netter -for bedre akklimatisering. Kommer inn på Machame-ruten, og mye folk i siste camp. Kun for private grupper.
• Western Branch (7n/8d). På forespørsel. Teknisk rute. Kun for private grupper.
• Lemosho-ruten (7n/8d). VELDIG trangt i første camp, og sinnsykt gjørmete i starten -hvis det nylig har regnet.
• Rongai-ruten (5n/6d). Frarådes. Bruker altfor kort tid -5 netter gjør at du ikke er akklimatisert for toppen. Og du blir ganske sikkert høydesyk i en eller annen grad. Kan anbefales hvis kombinasjon med annet fjell i forkant, slik som Mt Meru/Mt Kenya. Telt.
• Machame-ruten (6 netter). Styr unna -er mitt råd. Også kalt Whisky-ruten. Machame er nå er den mest brukte ruten på Kilimanjaro, og jeg styrer unna denne ruten. Mye har endret seg de siste årene, og spør du en som var på Kilimanjaro for 10 år siden, så var dette fortsatt en forholdsvis lite trafikkert rute.
• Marangu-ruten (4-5 netter). Styr unna -er mitt råd. Dette er den tradisjonelle hytte-ruten, også kalt Coca Cola-ruten. Flere aktører selger denne ruten, og bruker 3,5 dager mot toppen. Det er helt galskap i mine øyne. Selv med en ekstra dag ved Horombo Hut er dette altfor liten tid til akklimatisering. Hvis du insisterer på denne ruten -ring noen andre:) Jeg ønsker kun fornøyde kunder.
• Overnatting i krateret (8-9netter). Mulig -på forespørsel.
Når er det best å bestige Kilimanjaro? Medio des-medio mars & Juni-september/oktober. I april/mai kommer vanligvis den lange regntiden, og i november/tidlig desember er det korte regnbyger.
Kilimanjaro Porter Assistance Project. Uhuru -og vår lokale partner er begge medlem av KPAP; dette forplikter tarifflønn, men våre bærere får 50% høyere enn tariff. Vektgrensene overholdes nøye, max 20kg pr bærer. De får gode måltider med variert mat, telt med bunnduk, liggeunderlag, tilgang på førstehjelp, omgående utbetaling av lønn. Vår lokale partner er valgt utfra deres dyktighet, gode utstyr og omsorg for sine ansatte. Noe vi er veldig opptatt av. Uhuru samler inn brukt turutstyr, som leveres til KPAP som administrerer utlån til bærerne før de skal på Kilimanjaro. Les mer.
Utstyr og sikkerhet. Uhuru har prioritert kvalitet i alle ledd, noe du fort vil oppdage når du er på tur. Vi bor i gode Mountain Hardware 3-mannstelt (2 personer) og har topp utstyr. God og variert mat som vi får MYE skryt av. Lokale guider/bærere er utstyrt med gode klær, bra telt og lønn godt over tariff. Slik tiltrekkes man de flinkeste guidene på fjellet, og oppnår lojale medarbeidere. På Kilimanjaro har vi med oss én guide per 2-3 deltakere, mens mange har bare en lokal guide per 5-6 deltakere. Spesielt viktig på toppnatten, slik at de som evnt. må snu får følge av en guide. Utfyllende utstyrsliste og informasjon etter påmelding. Stort spisetelt, stoler med rygg og armelene, og selvfølgelig bord. Teltene er ferdig oppslått når du kommer til camp, og varm te/snack venter før du har satt fra deg sekken! På Kilimanjaro-tur vekkes du med te/kaffe i teltet hver morgen; sammen med vaskefat og varmt vann. Noen som får den servicen i Jotunheimen?
Kombinasjonsmuligheter. Kilimanjaro kan kombineres med Tanzania-safari og den store gnu-vandringen/migration, spesielt i perioden desember-mars er migration innen rekkevidde på en safari til det sydlige Serengeti. Vi anbefaler safariløsninger som er tilpasset dyrevandringen og hvor det er best til enhver tid. I februar får alle "sine små", og mars/april er fantastisk i Ndutu-området (da er hovedmengden av turister borte, for de tror at migration er over...). Vi tilbyr walking-safari over flere dager (som en av de få), camping safari i "dome-telt", camping safari i luksus-telt og/eller en kombinasjon av små lodger og telt. Ballongferd over Serengeti-slettene er mulig ved bestilling i forkant. Krydderøya Zanzibar, Kilimanjaro marathon (feb/mars hvert år) og kulturelle innslag kan tilpasses din løsning. Med litt ekstra reise via Nairobi kan du også kombinere Kilimanjaro med Lamu, Mt Kenya, Masai Mara, Rwenzori, Mitandi, gorilla-trek mm.
Mange aktører på Kilimanjaro. Det er mange operatører på markedet. Still de noen spørsmål før du bestiller tur til Kilimanjaro.
Gruppe eller på egenhånd? Det kan høres lukseriøst ut å få sin private tur til Kilimanjaro, og vi ordner gjerne dét. Men er dere bare to personer vil jeg foreslå å bli med som del av en liten gruppe. Da er det med flere lokale guider, større mattelt -og det er hyggelig! Er dere 6+ er det i store trekk samme pris for privat tur, som om dere er med i en gruppe. Faste avganger på Northern Circuit ruten (max 12 deltakere -det synes vi er stor nok gruppe) -eller velg en privat avgang for deg og dine. Egne fullmåneturer og jenteturer. Meget dyktige guider og hjelpere. Kokken tar du gjerne tar med deg hjem...
Aldersgrense: 12 år. Dette er den offesielle aldersgrensen til TANAPA (parkmyndighetene). Jeg anbefaler å vente til barna når aldersgrensen. Men, jeg kan, i spesielle tilfeller, søke TANAPA om dispensasjon. Hvert barn får da en egen guide, samt at mor eller far må følge med barnet hvis det må snu underveis. Dette er kun noe jeg vil søke om hvis barna er vant til lengre fjellturer over flere dager.









